Depilace a epilace

Jak se zbavit chloupků

Pavlína Šourková
24.04.2009

Zima je již definitivně pryč, přichází opět čas sukní, šatů či kraťasů. Jestliže jste dosud chloupky nechávali růst pod teplým zimním oblečením, nyní je nejvyšší čas se jich zbavit. Ale jak na to?

Existují dva způsoby:

  1. Depilace - odstranění chlupů nad kůží
  2. Epilace - odstranění chloupků i s kořenem

Odstraňování chloupků pomocí depilace

Depilace je většinou snadno proveditelná, nezabere mnoho času a dá se zvládnout v domácím prostředí. Neodstraní chloupky zcela a proto je nutné ji častěji opakovat.

Pinzeta

REKLAMA

Kůže se napne a chloupek se vytrhne ve směru růstu. Vhodné je následné ošetření místa desinfekcí (např. líh). Nevýhodou je, že se jedná o proceduru časově náročnou a chloupky se často přetrhnou - častější zarůstání.

Holení

Holení se provadí pomocí jednorázových žiletek nebo speciálně upravených dámských strojků, které se dobře přizpůsobí tělu. Výsledek je ale krátkodobý a častým holením chloupky sílí.

Depilační strojky

Depilační strojky odstraní chloupek i s kořínkem, trvá měsíc až šest neděl, než na jeho místě naroste nový. V tomto případě je však depilace velmi bolestivá (hlavně na poprvé).

Krém, pěna, mléko, gel

Použití těchto přípravků je velmi jednoduché. Důležité je však si ho vyzkoušet na malé části kůže kvůli alergické reakci. Nikdy po nanesení nepoužívejte deodoranty, kůže je velmi citlivá, mohla by svědit a pálit

Vosk

Ne zrovna příjemná, ale za to nejdůkladnější metoda odstraňování chloupů. Kůže zůstává po dobu 3-4 týdnů hladká a hebká. Můžete si nakoupit celou sadu přístrojů domů nebo se můžete svěřit do rukou zkušené kosmetičky. Postup je pro kůži velice náročný, nezapomeňte se hned nakrémovat speciálním krémem.

Vhodné je depilační techniky provádět večer, aby se pokožka přes noc zregenerovala. Pokožku po depilaci osprchujte studenou vodu (póry se zatáhnou), ale nepoužívejte žádné parfémy či mycí přípravky. Promazejte důkladně krémem k tomu přímo určeným.

I přes všechny snahy vám zarůstají chloupky? Pokud nepomáhá promazávání kůže, aby nebyla suchá, ani masáže žínkou z lufy nebo jemným kartáčkem - nejlépe proti růstu chloupků - ani speciální krémy proti zarůstání, nezbývá než se vrátit ke klasickému holení žiletkou či k definitivní epilaci.

Odstranění chloupků pomocí epilace

Epilace je  zdlouhavá finančně náročná a ne plně bezbolestná. Navíc je nutná návštěva kožního lékaře či kosmetičky. Jasnou výhoda tu však  je - chloupků se zbavíte velmi dlouhou dobu.

Elektrická jehla

Je vhodná pro menší plochy. I když je vysoká účinnost odstranění chloupků, je to metoda zdlouhavá, bolestivá a může zanechat jizvy. Vždy si zjstěte reference na kosmetičku, ke které se chystáte.

Laser

Časově i finančně náročná procedura, velmi bolestivá (kůže se lehce popálí). Ochlupení však oslabí a redukuje. Na dlouhou dobu máte od chloupků pokoj.

Aesthera

Pracuje s podtlakem. Díky němu se ošetřované místo na kůži "vcucne" blíž ke zdroji pulsního světla, to pak cíleně ničí chloupek i s kořínkem. Na ošetření nesmíte být příliš opáleni, po se nesmíte minimálně 2 týdny vystavovat UV záření či používat samoopalovací krémy. Jedná se o bezbolestnou a šetrnou proceduru.  S přístrojem v Česku pracuje pouze pražská GHC Klinic.

A jaké metodě dáváte přednost vy?

Autor: Pavlína Šourková

Tuky v naší stravě
Soutěžte o Brumlíka § Cumlíka - výherci

Další články

Jak se správně starat o roušky?
Nemoci a léčba

Jak se správně starat o roušky?

Ať se nám to líbí nebo ne, Česko je už nějakou dobu opět zahalené do roušek, a tak nebude na škodu znovu si připomenout zásady efektivní péče o ně. Jistě se mnozí z vás poznají v t ...